4ehf

Jak neutralizować ukąszenia mrówek?

Jak neutralizować ukąszenia mrówek?

Jak neutralizować ukąszenia mrówek?
Lipiec 28
15:59 2014

Mrówki postrzegane są jako nieszkodliwe, pracowite, małe stworzenia. Jednak rzeczywistość wygląda odrobinę inaczej. Istnieją bowiem niezwykle groźne gatunki mrówek, których ukąszenia bywają bardzo niebezpiecznie.

Jak niebezpieczne ukąszenia mrówek?

Na szczęście w Polsce występują gatunki mrówek, których jad nie jest niebezpieczny dla naszego życia i zdrowie, a na ukąszenia możemy być narażeni również wtedy, gdy zakłócimy spokój gatunków typowo „spokojnych“ – mrówki mogą ukąsić w akcie samoobrony. Szczególnie groźne są samice, które posiadają komory jadowe. Media nieustannie informują nas o postępowaniu po ukąszeniu kleszcza lub komara, co jednak zrobić kiedy ukąsi nas mrówka?

Przede wszystkim nie należy panikować. Większość ukąszeń mrówek nie jest groźna. Jeśli po ukąszeniu pojawi się widoczny obrzęk i ból, pierwszą pomocą może być zimny okład przykładany regularnie do zaatakowanego miejsca. Jeśli w pobliżu miejsca ukąszenia znajdziemy aptekę, możemy zakupić maść sterydową i posmarować nią ślad, jaki zostawiła po sobie mrówka. Jad, który wstrzykują swojej ofierze mrówki wywołuje tylko miejscowe podrażnienie i nie ma wpływu na działanie całego organizmu.

Czasem jednak może wystąpić reakcja alergiczna na ukąszenie. Wtedy należy zażyć wapno, które ma właściwości łagodzące oraz oprócz zimnych kompresów, stosować okłady z sody oczyszczonej. Są to sprawdzone i tanie metody na ukąszenia mrówek. Jeśli ukąszenie jest efektem wejścia w mrowisko, należy jak najszybciej opuścić miejsce wypadku, zdjąć odzież i dokładnie obejrzeć całe swoje ciało. Zalecana jest kąpiel i profilaktycznie pranie ubrań. Nie zostawiajmy także naszych rzeczy na długo wśród runa leśnego – rozwścieczone mrówki, które dostały się do naszego bagażu gotowe będą do obrony zadając nam bolesne ukąszenia. Z pewnością dobrą informacją jest fakt, że ślad po ukąszeniu mrówki zazwyczaj widoczny jest około godzinę, następnie znika.

 

About Author

redakcja

redakcja

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

Your email address will not be published.
Required fields are marked *

CATEGORIES

Komentarze

Witam. Nasze czworonogi to nasza duma, jeśli dobrze go karmimy zarówno pies jak i my [...]

Jestem świeżo upieczoną mężatką , której rodzina postanowiła urządzić wesele własnie w Białowieży . Ciężko słowami [...]

Ja swoją szczoteczkę elektryczną kupiłam już ładny czas temu i na dzień dzisiejszy nie mogę [...]

Witaj, cieszę się że tu wpadłem. To fajnie że wiele osób przedstawia porady medyczne. Korzystając z [...]