4ehf

Okulista dziecięcy – jakie badania wykona maluchowi?

Okulista dziecięcy – jakie badania wykona maluchowi?

Okulista dziecięcy – jakie badania wykona maluchowi?
Grudzień 27
13:00 2014

Im szybciej rodzic zabierze swoją pociechę do okulisty dziecięcego, tym szybciej może on wyeliminować poważne wady wzroku i łatwiej je skorygować. Zobacz, kiedy należy wybrać się z dzieckiem na pierwszą profilaktyczną wizytę u okulisty?

Diagnoza

Nie ma reguły kiedy powinno wybrać się do dzięcięcego okulisty. Jeśli zauważysz, że dziecko ma kłopoty z czytaniem, mruży oczy podczas oglądania telewizji, nie potrafi poprawnie przepisać tematu lekcji ze szkolnej tablicy czy z książek, to powinny być dla Ciebie pierwsze sygnały. Dziecko może wstydzić się powiedzieć Ci o kłopotach, dlatego możesz podpytać też wychowawczyni, jak rodzi sobie w przepisywaniu. Im szybciej dziecko zacznie nosić okulary korekcyjne, tym szybciej można się pozbyć wady.

Okulista dziecięcy – badanie

Badanie u okulisty rozpoczyna się od wywiadu, w czasie którego należy opowiedzieć o swoich dolegliwościach i przyczynie zgłoszenia się do lekarza. Okulista  zapyta o ewentualną wadę wzorku i stosowane dotychczas okulary lub soczewki. Następnie okulista dziecięcy bada ostrość wzroku, widzenie kolorów, a także przedni i tylni odcinek oka. Ostrość wzroku badana jest przez refraktometrię, czyli komputerowe badanie wzroku lub tablice Snellena, na których umieszczone są ciągi liter i obrazków o różnej wielkości. Dziecko powinno odczytać je po kolei z odpowiedniej odległości, każdym okiem osobno.

Jak wyglądają badania?

Badanie pola widzenia umożliwia wyeliminowanie groźnych chorób oczu takich jak odklejenie siatkówki czy jaskra. W trakcie takiego badania, dziecko będzie jednym okiem obserwować punkt świetlny, który się porusza. Jego zadaniem jest zasygnalizowanie, kiedy punkt jest niewidoczny. Dobry okulista powinien też zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe za pomocą tonometru, przyrządu kontaktowego lub bezdotykowego. W badaniu przedniego odcinka oka obserwuje się siatkówkę i ciało szkliste przy pomocy wziernika okulistycznego tzw. oftalmoskopu. Okulista dzięcięcy może wykonać także badanie OCT, czyli optyczną koherentną tomogrfię. Badanie to pozwala na zobrazowanie przekroju tkanek takich jak siatkówka czy rogówka. Okulista dziecięcy wykorzystuje promień świetlny i technikę jego analizy.

Co zrobić jeśli dziecko nie chce nosić okularów?

Jeśli dziecko ma wadę wzorku, będzie trzeba zastosować odpowiedni sposób korekcji. Często spotykanymi wadami u dzieci są nadwzroczność, astygmatyzm i różnowzroczność. Najpopularniejszym rozwiązaniem wśród dzieci jest noszenie okularów. Lekarze coraz częściej proponują też szkła kontaktowe. Warto wytłumaczyć maluchowi dlaczego musi je nosić i pozwolić wybrać maluchowi oprawkę do okularów. Wyjaśnij mu, że okulary to modny gadżet, przypomnij, że jego ulubieni bohaterowie bajek i kreskówek też je noszą.

Jak wybrać najlepszego specjalistę?

Jeśli mieszkasz w dużym mieście takim jak Kraków, bez problemu wybierzesz dobrego okulistę. Przy wyborze zapytaj o zdanie swoich koleżanek, które już chodziły do okulisty z dzieckiem. Możesz też poczytać w internecie opinie dotyczące dobrych okulistów w Krakowie.

 

About Author

redakcja

redakcja

Related Articles

1 Comment

  1. Shawna
    Shawna Luty 25, 08:11

    Cześć! Dobry wpis, czekam kolejnych postów, szzególnie opowiadających o sprawach powiązanych z tematami zdrowotnymi

    Reply to this comment

Write a Comment

Your email address will not be published.
Required fields are marked *

CATEGORIES

Komentarze

Witam. Nasze czworonogi to nasza duma, jeśli dobrze go karmimy zarówno pies jak i my [...]

Jestem świeżo upieczoną mężatką , której rodzina postanowiła urządzić wesele własnie w Białowieży . Ciężko słowami [...]

Ja swoją szczoteczkę elektryczną kupiłam już ładny czas temu i na dzień dzisiejszy nie mogę [...]

Witaj, cieszę się że tu wpadłem. To fajnie że wiele osób przedstawia porady medyczne. Korzystając z [...]