4ehf

Udar słoneczny – jak chronić dziecko?

Udar słoneczny – jak chronić dziecko?

Udar słoneczny – jak chronić dziecko?
Lipiec 28
16:32 2014

Dzieci uwielbiają okres wakacyjny. Słońce, brak uczniowskich obowiązków i możliwość zabawy na świeżym powietrzu sprawiają, że nasz maluch chce wychodzić na dwór najczęściej jak się da. O ile świeże powietrze jest zdrowe, o tyle powinniśmy pamiętać że letnie zabawy mogą grozić także takim następstwem “przedawkowania” Słońca, jakim jest udar słoneczny.

Jak uchronić dziecko przed udarem słonecznym?

Powinniśmy pamiętać, aby uchronić dziecko przed udarem słonecznym na wszystkie sposoby, jakie znamy. Nakrycie głowy naszej pociechy jest obowiązkowe. Może być to chusteczka, kapelusz lub czapka. Podczas zabawy powinniśmy mieć dziecko na oku, doglądając czy przypadkiem nie pozbyło się nakrycia głowy. Zbyt nadmierna ekspozycja głowy na Słońcu jest bowiem jedną z głównych przyczyn udaru słonecznego.

Ubierając dziecko należy zadbać również o przewiewne ubrania w jasnych kolorach – ciemne skupiają bowiem promienie UV, podnosząc temperaturę ciała, co w niektórych przypadkach może doprowadzić do przegrzania.

Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych posiadających oryginalny filtr. Oczy dzieci są niezwykle wrażliwe.

Nasze oczko w głowie powinno często pić – najlepiej niegazowaną wodę. Zrezygnujmy z soczków, które dosładzane są cukrem. To niepotrzebne kalorie przyczyniające się do nadwagi a i przyswajalność wody z takich płynów jest gorsza niż samej wody. Uzupełnianie płynów sprawia, że udar słoneczny nie dopadnie dziecka.

Zabawy na świeżym powietrzu planujmy w okresie letnim w godzinach porannych lub popołudniowych. Maluch powinien przebywać w domu między godziną 11 a 15, a jeśli już zdecydujemy się na pozostanie na dworze – zorganizujmy mu czas w cieniu. Dobrym rozwiązaniem jest zabawa w dmuchanym baseniku pełnym letniej wody. Absolutnie nie pozwalajmy na zabawę w pełnym słońcu. NIGDY nie pozostawiajmy malucha samego w zamkniętym samochodzie! Udar cieplny jest równie groźny, co udar słoneczny, ale o tym w kolejnych poradach.

About Author

redakcja

redakcja

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

Your email address will not be published.
Required fields are marked *

CATEGORIES

Komentarze

Witam. Nasze czworonogi to nasza duma, jeśli dobrze go karmimy zarówno pies jak i my [...]

Jestem świeżo upieczoną mężatką , której rodzina postanowiła urządzić wesele własnie w Białowieży . Ciężko słowami [...]

Ja swoją szczoteczkę elektryczną kupiłam już ładny czas temu i na dzień dzisiejszy nie mogę [...]

Witaj, cieszę się że tu wpadłem. To fajnie że wiele osób przedstawia porady medyczne. Korzystając z [...]